YÜKLENİYOR

Blog

Spa & Wellness

Spa & Wellness

aygın biçimde uygulanmaya başlanan SPA, kelime anlamı ile “Selus Per Aqua” dır. Bu kelimelerin Türkçedeki anlamı "Sudan gelen sağlık" olarak tercüme edilmektedir. Köklü bir geçmişi olan bu masaj, vücudun rahatlatılması, çakra bölgelerinin uyarılması ve bu sayede birçok problemin iyileştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Antik Roma'dan Günümüze

Dünyanın en eski medeniyetlerinden olan Antik Roma'da gelişmiş bir banyo ve hamam kültürü mevcuttu. Bu hamamlarda, sıcak ortamda uygulanan masajların, sağlık kaynağı olduğuna inanılırdı. Uygulanan masajlardan biri olan spa, en etkili masaj olarak biliniyordu. Günümüzdeki sauna ortamına benzeyen bir ortamda uygulanan masajlar, yakılan rahatlatıcı tütsüler, aromatik yağlar ve sakinleştirici bir müzik ile birlikte uygulanırdı. Kullanılan tüm bu malzeme türleri, masajın etkisini arttırmaya yönelikti. Bu masaj, o dönemlerde Antik Roma'nın elit kesiminde yaygınlaşmıştı.

Zaman ilerledikçe Romalıların daha geniş topraklara yayılması, bu masaj kültürünün de gidilen yerlere götürülmesini sağladı. Böylelikle spa masajı önce İngiltere, sonra Belçika'ya ulaşmış oldu. Ve 1600'lü yıllarda Avrupa'nın neredeyse tümünde bir kişisel bakım uygulaması olarak kullanılmaya başlandı.

Günümüzde Dünyada Spa Masajı Uygulamaları

Antik Roma'dan günümüze gelen bu masaj kültürü, artık dünyanın hemen her yerinde açılan spa merkezlerinde, çok daha gelişmiş şartlarda uygulanıyor. Hatta wellness adı verilen bir yaşam biçiminin parçası haline gelen spa masajının, bedenen ve ruhen sağlıklı kalmak adına önemli bir etkiye sahip olduğu düşünülüyor. Wellness, esenlik anlamındadır. Ve insanın esenliğe kavuşması için beden ve ruhun sağlığına ihtiyaç vardır. Bu nedenle masaj bazen wellness spa olarak da adlandırılır.

Uygulanması yapım teknikleri yönünden profesyonellik gerektiren spa, açılan tam teşekküllü masaj merkezlerinde oldukça büyük ilgi ile karşılanıyor. Özellikle tatil amaçlı gidilen bölgelerde hizmet veren oteller, açtıkları spa merkezleriyle müşterilerine kapsamlı bir hizmet sunuyorlar. Günümüzde dünyada spa masajı söz konusu olduğunda akıllara doğa ile iç içe geçirilen tatiller geliyor. Örneğin İsviçre'de Alp dağları üzerinde kurulan tatil alanlarında, Uzak Doğu tatillerinde, Maldivler, Bali adaları, Bora Bora ve Filipinler gibi egzotik bölgelere yapılan yolculuklarda spa masajlarının fazlasıyla popüler olduğuna tanıklık etmek mümkün.

Bu masajın en çok uygulandığı ülkelerden biri de Hindistan. Bilindiği gibi Hinduizm inancı, bedenin ve ruhun tüm kötülüklerden arındırılmasını içermektedir. Bu masajın uygulanması ile insan vücudundaki çakra merkezlerine pozitif bir enerji gönderilir. Ancak bu sayede insanın üçüncü göz olarak anılan hipofiz bezinin hareket geçeceğine inanan Hindular, bu nedenle spa masajına önem veriler.